Klienti zariadenia Čistý deň sa vrátili na Slovensko. Niekoľko z nich sa postavilo aj pred novinárov. Tí, ktorí prehovorili, tvrdia, že chcú v zariadení zostať.
„Nie som ochotná opustiť túto komunitu. Budem tu. Nebol na nás braný ohľad. Nebolo to príjemné,“ vyhlásila napríklad 17-ročná Nikola, ktorá bola v minulosti „staršou sestrou“ Natálie.
Tá mala byť v zariadení ešte ako 14-ročná zneužitá 21-ročným bývalým klientom, ktorý mal s centrom zmluvu ako kuchár.
Vôbec sa nám to nepáči
Klienti zariadenia sa v Chorvátsku počas pobytu dostali k informáciám len okrajovo. „To, čo sa dialo na Slovensku, išlo mimo nás,“ hovoria.
Tých, ktorí prehovorili, vraj hrozba rozdelenia vystrašila.
„Celé toto, čo sa rieši, sa mi vôbec nepáči. Má to zlý vplyv na nás všetkých, na riaditeľa a jeho ženu,“ vyhlásil ďalší 17-ročný mladík.
Dvadsaťdeväťročný Marek si pobyt v zariadení hradí sám. „Keby sa mi tu nepáčilo, môžem kedykoľvek odísť,“ povedal. O prípadoch týrania, či napríklad bitia hokejkou, podľa svojich slov nevie.
Rovnaké argumenty
„Viete si predstaviť, že by niekto dieťa udrel hokejkou. 40 kilové dieťa? Myslím, že tu ani žiadne hokejky nemáme,“ reagoval podobne, ako samotný riaditeľ zariadenia Peter Tománek v odpovedi na otázky denníka N.
Pravidlá sú podľa neho nastavené inak – ak má niekto zanedbaný rajón, musí ho urobiť aj 3-4krát, ak nemá poriadne upratané svoje veci, musí ich preskladať aj opakovane, ak je fajčiar, nedostane cigarety. Prevenciou proti útekom má byť zasa chodenie v pyžame.
Opoziční poslanci sa pôvodne snažili docieliť, aby sa deti z Chorvátska vrátili predčasne. Okrem iného sa obávali, že klientom zariadenia hrozí "vymývanie mozgov".
Ak ho presunú, ujde
Za zachovanie zariadenia sa vyslovilo aj niekoľko rodičov.
„Jednoznačne som za to, aby tu moja dcéra zostala a ona takisto. Povedala svoje stanovisko aj kurátorovi, že ona odtiaľto neodíde,“ povedala jedna z matiek priamo pred centrom.
Syn ďalšej mal vyhlásiť, že ak ho presunú inam, ujde. „Máme právo sa odvolať voči predbežným rozhodnutiam, toto právo sme využili,“ tvrdia.
Rodičia aj klienti teraz z možnej straty akreditácie pre Čistý deň vinia médiá.
Ohrozený život a zdravie?
Proces sa pritom rozbehol na základe rozhodnutia akreditačnej komisie na ministerstve práce.
Tá sa odvolala na paragraf, ktorý umožňuje konať, ak je ohrozený život a zdravie dieťaťa, jeho priaznivý psychický, fyzický, či sociálny vývin. Konkrétne zistenia komisie zatiaľ nie sú známe.
V súvislosti s fungovaním Čistého dňa sa však rozbehlo policajné vyšetrovanie aj preverovanie prokuratúry. Prípad odštartovala poslankyňa Natália Blahová. Tá na svojom blogu upozornila na podozrenia zo zneužívania maloletej, znásilnenia, či týrania.