Je sympatické, že aspoň niekto sa v Smere opováži zvyšovať hlas. Zároveň je ale smutné, že je to práve Monika Flašíková-Beňová.
Jej hra na „spravodlivý hnev" a čistotu je totiž celkom nezlučiteľná s jej minulosťou. A s minulosťou Fedora Flašíka.
Po boku Mečiara
Predohra k politickej kariére Moniky Beňovej sa začala v roku 1997. Za vlády Vladimíra Mečiara. Viacerí Mečiarovi ministri ohlásili, že pozičné rádio Twist potrebuje konkurenta. Vzniklo Rádio Koliba. Viedla ho 29-ročná Monika Beňová. Zrejme preto, že bola šikovná.
Akcionármi boli Fedor Flašík jeho kamarát Martin Glváč. Obaja boli okrem toho aj akcionármi agentúry Donar, ktorá dostávala od štátnych firiem stovky miliónov korún na reklamné a marketingové služby. A tie isté služby potom flašíkovci poskytovali aj Mečiarovmu HZDS.
V roku 1998 podnikateľ Vladimír Poór zorganizoval megalomanský predvolebný snem HZDS na „svojom“ futbalovom štadióne v Trnave. Po boku Mečiara vtedy sedeli Poór, Flašík a… Monika Beňová.
Mali to pekne rozbehnuté.
Po boku Fica
Potom prišlo niečo, čomu sa v politike hovorí volebná nehoda. Mečiar a HZDS v roku 1998 vypadli z hry. A išlo im o krk.
Krátko na to mečiarovskí privatizéri a podnikatelia – Vladimír Poór, Jozef Brhel, Juraj Široký, Ivan Kiňo, Ján Gabriel a Fedor Flašík – dali hlavy dokopy. A vymysleli projekt novej, „čistej“ politickej strany. Tá mala v ich biznise nahradiť nepoužiteľné (izolované) HZDS.
Podarilo sa. V roku 1999 vznikol Smer. Brhela mal údajne zastupovať Kaliňák. Širokého mal zastupovať Paška… A Flašíka mala zastupovať Beňová. Všetci sa postupne stali podpredsedami.
A reklamný mág Flašík sa stal šéfom volebného štábu. Preložené do zrozumiteľnejšej reči: mal vyberať peniaze od sponzorov. A financovať kampaň.
Ficova britva
Vo voľbách 2002 Smer pohorel. Skončil za SDKÚ. Fico na nahneval na Flašíka. Odstrihol ho. A v nemilosti sa ocitla aj Beňová. V roku 2004 skončila v Národnej rade a odišla do europarlamentu.
Vo voľbách 2006 už volebný štáb viedol Marek Maďarič. Lenže – Flašík mal poza chrbát strany, neoficiálne, ďalej vyberať od sponzorov milióny korún.
Keď sa to Fico dozvedel, urobil svoj prvý radikálny krok. Tesne pred voľbami z kandidátky vyrazil Beňovú a desať ďalších flašíkovcov. Na naliehanie Kaliňáka vtedy Fico ušetril len Glváča (ktorý dnes vášnivo obhajuje Kaliňáka ako ministra vnútra).
V tom istom roku (2006) Beňová prišla aj o funkciu podpredsedníčky Smeru.
Fico však málokedy radikálne riešenia doťahuje do konca. Neurobil tak ani v prípade flašíkovcov.
Flašíková ostala europoslankyňou a členkou Smeru.
Flašíkovci v Bratislave
A podnikateľ Flašík – s pomocou Glváča a Kaliňáka – ostal v pozadí bratislavských štruktúr Smeru. V tichosti si robil svoj biznis. S pomocou Beňovej.
Už v roku 2005 europoslankyňa Beňová úspešne kandidovala vo voľbách do bratislavského VÚC. Stala sa poslankyňou a vicežupankou Bajana.
Oplatilo sa.
Podľa viacerých svedkov zo župy jej kanceláriu pravidelne „okupoval" podnikateľ Fedor Flašík. Bol to práve on, kto mal stáť za projektom športovo-obchodného centra Danube Arena za 70 miliónov eur.
Župa vtedy prihrala lukratívne bratislavské pozemky súkromnému investorovi. Spornú nájomnú zmluvu (na 100 rokov za euro) podpisovala vicežupanka Beňová. Urobila to po župných voľbách 2009, krátko pred výmenou vedenia.
Europoslankyňa Beňová v roku 2006 kandidovala aj na primátorku Bratislavy. Neuspela.
Potom prišli župné voľby 2013, kde bojovala o funkciu županky bratislavského kraja. Opäť neúspešne.
Flašíkovcom sa v Bratislave akosi prestalo dariť. Do najvyššej politiky ich Fico nepustil. A v komunálnej politike sa nepresadili.
Niekedy v tomto čase si chcela podľa našich informácií skupina flašíkovcov posunúť svojich ľudí aspoň do štátnej správy. Neprešlo to cez Kaliňáka.
Odvtedy je vraj Flašíková-Beňová nahnevaná a s Kaliňákom sa prestala stretávať.
Dnes zrejme Flašíkovej-Beňovej došlo, že buď má zlaté časy za sebou. Alebo musí zariskovať. A zabojovať.
Vybrala si druhú možnosť. Odvtedy má vedenie Smeru kritikov. A „alternatívu". Flašíkovcov.